Qyteti I Korces Bukuri

Paradite pastrohen mjediset e shtëpisë dhe fillon gatimi i ushqimeve, për drekën dhe darkën e vigjiljes dhe sidomos me përgatitjen e hiseve (rracionet e ushqimeve), që do të merren në piknikun e Ditës së Verës më 14 mars, që kremtohet në natyrë të hapur, në vende me bukuri të rrallë. Me vajza plot, si ujë i. Loste kitarën me sy mbyllur, qe pjestar i mandolinatës së Korçës, të cilën e themeloi njëri nga vëllezërit e tij, Thanas Floqi, bashkë me grupin e parë theatral të këtij qyteti. Lëkundja e parë ka pasur magnitudë 2. Po në bregdetin Jon, por më në veri, ndodhet qyteti i vogël i Himarës, nga i cili mund të shihet ishulli grek i Korfuzit. Pandi e kishte. Nga Vermoshi në Dhërmi, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, shumë pak të eksploruara. I gjithë qyteti është i veçantë. Vëllezërit e Korçës janë Parisi, Berlini, Milanua, Budapesti. Popullsia: 3,170,048 banorë. Ka qenë një fjali e vetme, e thjeshtë, madje në dukje e rastësishme, e kryeministrit Rama gjatë inaugurimit të kullës së re, ku ka thënë se radhën tani e ka rindërtimi i sahatit të Korçës, lajm që ka gëzuar dhe entuziazmuar jo vetëm banorët e "Kasabasë", por të të gjithë Korçës për një nga vlerat më të rralla të munguara të këtij qyteti historik, emblemën. Me të njëjtin emër e quan më vonë Tit Livi, që e përshkruan si qytet i madh e i fuqishëm i fiksuar në një qafë të ngushtë shkëmbore. Çfarë përmban më konkretisht ky […]. Prapseprap’ është m'i bukuri i tërë mullinjve! Zvirina Ata që erdhën në Shqipëri ishin tre vellëzer, bij të Angjelinit; Xhafer (Gjergji) Bacelli, Pasho (Petro) Bacelli dhe më i vogëli prej tyre që nuk vuri emer turk, Gjini, si dhe babai i tyre Angjelini i Dhimitrit dhe vellai i Llazarit. FAZA II - 13 MARSI. Perspektiva që dëshirojmë është një regjim demokratik, një shoqëri pluraliste, ku njëriu të zërë vëndin qëndror dhe politika të orientohet drejt interesave kombëtare. "MIK" lindi si ide e inkurajuar nga sopranoja Inva Mula. kjo organizate e fuqishme rinore e luftarake, bije besnike e popullit, fidanishtja e pksh dhe energjia revolucionare e luftes antifashiste nacionalÇlirimtare shqiptare, ishte dhe mbeti e tille, sepse shpirti i saj ushqehej nga ideali kombetar, nga ideali i lirise dhe nga ideali i shenjte komunist. Të rikthehemi përsëri në det, nuk kishte si të shpëtonte Kepi i Rodonit dhe limanet plot ngjyra të detit Adriatik. Qyteti përbëhet nga tre pjesë: Gorica, Mangalemi dhe pjesa e banuar brenda fortesës që njihet si Kalaja. Rolet e tij në “Yjet e netëve të gjata”, “Përballimi”, “Krevati i Perandorit”, “Zonja nga Qyteti” mbetën të paharrueshëm. Edhe ai bëri mirë që ra si thes. Qyteti i vjetër i Himarës Po në bregdetin Jon, por më në veri, ndodhet qyteti i vogël i Himarës, nga i cili mund të shihet ishulli grek i Korfuzit. Dhe të dobtat mushkëri, Prap të kuqe t’i bën Dardha. Platforma Global Digital City synon të informojë për mundësitë që epoka dixhitale po ofron në të gjithë botën dhe këtë e kemi filluar nga qyteti i bukur i Korcës. Rreth orës 525 të mëngjesit të sotëm, qyteti i Korçës është tronditur nga një tërmet me magnitudë 52 ballë Sipas Institutit të Gjeoshkencave, epiqendra e tërmetit ka qenë në fshatin Miras, 11 km nga Korça me thellësi 25 km Tërmeti ka shkaktuar panik te banorët e Korçës, të cilët muajt e fundit janë tronditur nga tërmete të fuqishëm që kanë shkaktuar edhe shumë. Qyteti i lashtë i Butrintit preferohet të vizitohet si qendër arkeologjike, ku antikiteti dhe bukuria ndërthuren me njëra-tjetra. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t’i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës. Bulevardi i Korçës - Fotot dhe videot më të veçanta, do t'i gjeni këtu!. Në vitet 1823-1824, aty ishte i internuar shkrimtari i madh rus Pushkin, që shkruajti se "ajri eshte i mbushur me Europë". HISTORIA E POPULLIT SHQIPTAR Akademia Shqiptare e Shkencave - Shtëpia Botuese «TOEN A» Tiranë, 2002. Ishte më i bukuri. Politika e privatësisë. Pellgu i Korçës ka një lartësi mesatare prej 850m mbi nivelin e detit, me gjërësi 16 km nga perëndimi në lindje dhe me gjatësi 35 km nga jugu në veri, dhe zë një sipërfaqe prej 300km2. Në vitin 200 pas Krishtit qyteti u dominua nga romakët. Bukuroshja 1 meter e 77 cm e gjate cm, fitoi keshtu garen mes 31 konkurenteve te tjera, kurore e cila shperson t'i realizoje endrrat. Më mirë se çdo gjë tjetër në mënyrë simbolike këtë e shpreh ora e madhe në kullën e kalasë në fushat e ndryshkura të së cilës akrepat kanë. Qyteti i serenatave Pika me e frekuentuar turistike Kur nis te flas per korcen time fjalet qe me vijne ne mendje jane te shumta ama une zgjedh vetem nje dhe bertas me te madhe: "Enderr" Mos ma merrni per egoizem kur them Korcen time sepse dua te theksoj ate qe bucet brenda meje. [2] Në pajtim me shqiptimin e ngulitur prej kohësh fjalët tingëlloj, tingëllim, tingëllimë, bashkëtingëllore, të formuara nga fjala. "33 vjeçari është menaxher i një lokali nate. Pelioni shfaqet në burimet, jo vetëm si qyteti më i fortë midis qyteteve të Dasaretisë, por edhe si kryeqendër apo qendër rezidenciale e mbretit ilir. Gjatë këtij viti, turistët mund të shkojnë për të vizituar vendin e quajtur Savin Kuk ose Liqenit të Zi me anë të motorëve të borës. Ne keto kohe kur Shqiperia e Veriut ishte ne rrevolta, qeveria Austriake ishte mbeshtetese e idese se krijimit te nje Shqiperie te Madhe Autonome, e cila do te ballanconte fuqine Serbe e Bullgare ne. Si rezultat i përplasjes së Luftës së II-të Botërore, qyteti u dëmtua nga bombardimet italiane. Kjo bukuri vazhdon edhe nëse ju e shtyni itinerarin tuaj drejt Leskovikut, duke kaluar më andej, nëpër Çarshovë e më tutje. Videoja e publikuar nga. Uji-i tyre që të ngjall, Si dhe pamjet e ç’do këndi. Ajo shkelte mbi gjethe. Pikerisht 25 vjet me pare,me 16 qershor 1990,Qyteti i Shkodrës,eshte bere dëshmitar i nje tmerri te vertete kur Dega e Brendshme e Shkodres,terrorizoi qytetaret duke ekspozuar rrugeve trupin e pajete te Pellumb Pellumbit,qe e kishin vendosur mbi karrocerinë e gazit te Deges me sponda të hapura!Mbi karrocerine e hapur. Kulla e sahatit të Korçës me Europën që para ngritjes së flamurit Korçë- Pas largimit nga qyteti i Korçës i kryeministrit Edi Rama, rrjetet sociale u përfshinë në shpërndarjen e një lajmi të vetëm: Kryeministri kishte thënë: "Do të ngrehim kullën e sahatit të Korçës". Por një traditë është e njëjtë gjithkund: Dita e zgarës. Përveç pjesës së lartë dhe të lashtë të Himarës, ekziston një pjesë tjetër e ulët me shëtitore, që është bërë një nga qytetet më të këndshme bregdetare në rivierë. Themelimi: Qyteti modern i Korçës u formua në shekullin XV kur Iljaz Bej Mirahorie zhvilloi Korçën sipas urdhrit të Sulltan Mehmeti II. Shërim fjalëkalimin. Sportet dimërore, sidomos skitë, tërheqin turistë të apasionuar pas tyre. Uji-i tyre që të ngjall, Si dhe pamjet e ç’do këndi. Ofendimi i UÇK-së, Donika Kadaj paralajmëron procesimin e Ligjit për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës. Durrësi, porti më i madh i vendit ndodhet 34 km larg Tiranës. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. Udha prap nis gazmore se rreth nesh cdo gjë që shohim, na gëzon sytë dhe shpirtin, jo se është zbukuruar prej dorës së njeriut, po një bukuri e egër, një bukuri pa fitim për këta njerëz. Sa herë kujton Pogradecin gjithkujt i vjen ndërmend qyteti i bukur buzë liqenit, ku natyra ka krijuar një nga “perlat” e saj. Gjyzepina Kosturi. Në kështjellë mblidhen çdo katër vjet grupe shqiptare popullore nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Italia dhe treva ku flitet shqip. " (Bogumil Hrabak "Širenje…. Por në Dardhë vetëm një shtëpi ka mbetur me këtë nam. Shpesh qyteti i Korçës i ka tërhequr turistë për shkak të bukurisë dhe traditave të tyre. Vermoshi/Kelmend. Sa herë kujton Pogradecin gjithkujt i vjen ndërmend qyteti i bukur buzë liqenit, ku natyra ka krijuar një nga "perlat" e saj. Në qytetin verior prej shekujsh ka jetuar një popull artist që çdo gjë e ka bërë këngë, domethënë e ka bërë të pavdekëshme. Kosova ka 1001 arsye për t'u vizituar; është e pasur me bukuri natyrore, histori, çmimet janë të lira, njerëzit janë shumë miqësor dhe mbi të gjitha është vetëm 3 orë larg nga Tirana. Shkodra është qyteti i vetëm në Shqipëri që ka ndërtesat më të nevojshme për sovranin, për zyrat e shtetit, për ushtrinë kombëtare. Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në Facebook një video nga qyteti i Pogradecit, ku shihet një polic i cili ka nxjerrë pistoletën dhe kërkon që të ndalojë një makinë. Pak muaj para vdekjes, (1 gusht 1937), botoi, si testament poetik të rrallë për bukuri e forcë, veprën “Liria”. Por prap sot jan’ disa qi edhe s’kuptojnë I gjuhës ç’asht përparimi; Tuj ndrrue gjuhën t’falitunit mendojnë, Se vjen qytetënimi. Sapo kisha dalë nga mësimi, kur një i njohuri im më ndali i tronditur:. Objekti i kultit shpallur monument kulture do të ketë afreske të Mekës dhe MedinësXhamia-muze e Korçës, e njohur me emrin e njeriut që nëpërmjet ndërtimit të saj i dha fillesat e para qytetit, Iljaz bej Mirahorit, ka nisur të restaurohet plotësisht. Që në fëmijërinë e saj, ajo është shquar për talentin në të kënduar, gjë që do ta lidhte që në këtë moshë dhe nuk do t´a shkëpuste më prej këngës, deri në ditët e sotme, ku Bleona ka zgjeruar. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra…. Ka kaq bukuri në botën matematike saqë nuk mundim, nuk duam që Natyra të ketë parapëlqyer një univers disonant, ku hipoteza e Rimanit të ishte e rreme. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2. Është një imazh I fotografuar në kokë i oborrit të shtëpisë sime në Korçë (që tashmë nuk është më). Revista Qyteti im Vjeshte 2011. Dossier: Shqipëria në fokus të të huajve Mbresat e Prof. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2 etj. Reportazh nga: Besnik Bedollari Zereci, një ndër fshatrat me histori të lashtë dhe me pozitën gjeografike më të bukur në njësinë administrative Moglicë, pjesë e rrethit të Korçës. Qyteti, i famshëm dhe historik kujtimesh dhe luftëtarësh të vjetër shqiptarë, është më i forti, më i madhi, më i bukuri dhe më i shëndetshmi nga të gjitha qytetet e Shqipërisë aktuale. Nga Fatime Mënalla Historia duhet të ketë përqendruar këtu drama dhe tragjedi. kulla e sahatit ofronte një bukuri të. Perurohet minarja e xhamisë së themeluesit të Korçës, Khoxha Mirahor Evel, Iljaz beut Korçë-Korça ka përjetuar një nga ngjarjet më të mëdha të saj. Xhemaili Tema: Mbahuni Xhematit (bashkëjetesës) Falënderimi i takon Krijuesit të Madhërishëm,Krijuesit të botërave,Allahut xh. Studyres contains millions of educational documents, questions and answers, notes about the course, tutoring questions, cards and course recommendations that will help you learn and learn. Ishte bijë e familjes së Mislocëve, mbesë e familjes patriote e kulturore të Marubëve dhe një artiste e madhe që asnjëherë nuk u vlerësua për vlerat e vërteta vokale që ajo shfaqi. Këtu ju mund të kërkoni. Ajo që ka të plazmuar më shumë kujtesën e njerëzve për imazhin e saj, është viti 1997, kur u bë një nga betejat më. Ç’pamje ka oborri yt imagjinar? Oborri im nuk është imagjinar në këtë rast. një bukuri e rrallë natyrore. Së fundi, pa. Nga qyteti, për të mbërritur në Voskopojë udhëtuam rreth 20- 30 km. E përshkruar në shekuj nga historianë europian si toka e legjendave, heronjve dhe civilizimeve të lashta, e rrethuar me bukuri pa fund, por pak e njohur. Dossier: Shqipëria në fokus të të huajve Mbresat e Prof. Sipas protokollit te 10 dhjetorit, qyteti i Korces, Bilishti, Kolonja, Opari dhe Gora, formonin nje krahine "autonome", qe do te administrohej nga shqiptaret, nen mbrojtjen e autoriteteve franceze. Udha prap nis gazmore se rreth nesh cdo gjë që shohim, na gëzon sytë dhe shpirtin, jo se është zbukuruar prej dorës së njeriut, po një bukuri e egër, një bukuri pa fitim për këta njerëz. Saranda është një pikë mjaft e frekuentuar edhe nga turistët evro- pianë dhe ndërkombëtarë që vijnë nga Kor- fuzi, i cili ndodhet vetëm 9 km larg ishullit. Por një traditë është e njëjtë gjithkund: Dita e zgarës. Nga kjo urë ruhen në gjendje të mirë këmbët e saj, që arrijnë në një lartësi prej 1. Sipas policisë, ngjarja ka ndodhur në lagjen nr. Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në Facebook një video nga qyteti i Pogradecit, ku shihet një polic i cili ka nxjerrë pistoletën dhe kërkon që të ndalojë një makinë. Gjyzepina Kosturi. “Ora është e vendosur në një godinë të lartë dhe të ngushtë prej guri. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2 etj. Vangjel Postoli, nga qyteti i Beratit. Qyteti i Shkodrës që pat afër pesëdhetë meshtarë, një privilegj ky i madh, mbet mbas termetit të fortë me këto meshtarë: Atë Justin Rrota i paralizuem në shtrat, Atë Marin Sirdani, që provoi burgun. Qyteti i "nje mbi nje dritareve" ju shtua Listes se Pasurive Boterore, por me nje specifike sikunder edhe pritej. Në këtë qytet secila periudhë e vitit ka një bukuri të veçantë por në mbrëmjen gjatë prillit e majit momentet janë më të veçanta. Perurohet minarja e xhamisë së themeluesit të Korçës, Khoxha Mirahor Evel, Iljaz beut Korçë-Korça ka përjetuar një nga ngjarjet më të mëdha të saj. Dardha është një fshat malor midis maleve e pyjeve, një bukuri e rrallë natyrore. Thethi gjendet në mes të Alpeve me një bukuri mahnitëse, në Veri të Shqipërisë, shtatëdhjetë kilometra nga qyteti i Shkodrës, i mbrojtur nga tre malet Radohima, Sheniku, Papluku, me lartësi mbi 2500m mbi nivelin e detit. Forum i Korçarëve për Korçën. Mbi gjethe, po zemra ishte e mbushur me dritë, me bukuri, me paqe: “Unë e dua njerëzinë, Mirësinë e urtësinë … ” 2. Qyteti i Dibrës u plaçkit krejt mobilet e kushtueshme u çuan në Beligrad. 5 mm, që bien kryesisht në formë shiu në muajt tetor – nëntor, po. Lëkundja e parë ka pasur magnitudë 2. kjo organizate e fuqishme rinore e luftarake, bije besnike e popullit, fidanishtja e pksh dhe energjia revolucionare e luftes antifashiste nacionalÇlirimtare shqiptare, ishte dhe mbeti e tille, sepse shpirti i saj ushqehej nga ideali kombetar, nga ideali i lirise dhe nga ideali i shenjte komunist. Në mbledhjen e drejtuar nga nën kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Vizitori i Voskopojës mund të fitojë përshtypjen se qyteti ë§htë ngritur si me dashje në një vend të fshehur mirë, tek i cili Thunrnan!l, 178. Rolet e tij në “Yjet e netëve të gjata”, “Përballimi”, “Krevati i Perandorit”, “Zonja nga Qyteti” mbetën të paharrueshëm. Politika e privatësisë. Këto janë disa nga karakteristikat që janë marrë parasysh për këtë klasifikim në DITA të disa prej fshatrave më të bukur të Shqipërisë. «Gjenija, në të vërtetën, thot një biolog i math italjan, nuk ësht veçse shprehja e cilsive më te mira shpirtrore, racore e të trashguarshme të fisit, të bashkuara në një. Është qyteti më i vjetër i Shqipërisë, me histori 3,000 vjeçare. Forum i Korçarëve për Korçën. udba shqiptar-e,komuniste te plejades komuniste me aktivitein e tyre me rrethoren e mbylljes se komunistave te tyre ne menyra te ndryshme secrete ne serbo-jugosllavi, mbulohen per te mos u njohur, aaa, ishin me jugosllav se jugosllavet ,keta qe njifen edhe sot si udbash -komunista ne karrieren e tyre moniste kan pas mbrojtejen shtetore ne karakteret e tyre kriminale me sigurim pune e edhe pune. Si rrjedhojë e të gjithëve këtyre faktorëve, është e vështirë të gjesh numrin e saktë të emigranteve shqiptarë që u vendosën në Amerike në dhjetëvjeçarin e parë të shek. Një fjalëkalim do t'ju dërgohet në email. NË KORÇË, KU NJË DITË E ZAKONSHME ËSHTË PËRTEJ TË ZAKOSHMES Reportazh nga Hyqmet B. “Ora është e vendosur në një godinë të lartë dhe të ngushtë prej guri. Lindi në Tivar, sot e Malit të Zi, me 12 Maj 1912 dhe vdiq në Tiranë me 23 Jana 1985. Për më shumë informacion rreth veprimtarisë së IETT në fushën e edukimit, trashëgimisë kulturore e historike dhe turizmit. Kjo bukuri vazhdon edhe nëse ju e shtyni itinerarin tuaj drejt Leskovikut, duke kaluar më andej, nëpër Çarshovë e më tutje. Brenda natës në Sarandë Hotel Brilant. Por, të gjitha këto duhet t’ia lënë vendin një tjetër kryeqyteti në listë, Tiranës. Thethi është fshati më në veri të luginës së Shalës, në mes të Alpeve, me një bukuri të rrallë, në Veri të Shqipërisë. E Enjte 12 Mars 2020. 44,395 likes · 18,938 talking about this · 41 were here. Si mund ta quajme të vogël Drilonin, një perlë tjetër kjo, vetëm pak kilometra larg nga qyteti i Pogradecit. Ohri, qyteti i dritës Lajmëtari Shqip at Reportazhe - 15 hours ago Fahri Xharra “ Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve, e cila ndoshta kishte mundur të paraqes mundësinë që shqiptarët të kenë jetuar në lokalitetet e përmendura që para ardhjes së Sllavëve. Shkodra është qyteti i vetëm në Shqipëri që ka ndërtesat më të nevojshme për sovranin, për zyrat e shtetit, për ushtrinë kombëtare. Uji-i tyre që të ngjall, Si dhe pamjet e ç’do këndi. E hapur qysh herët me botën, drejt perëndimit (shumë korçarë emigruan herët ne Amerikë, por edhe shumë. “Tirana është qyteti më i studiuar, janë bërë 6 matje për km2. Pusi i Kulmakës, në Skrapar. Ky është emri i parë i qytetit. Një ndër fshatrat turistikë të Korçës është Vithkuqi. «Gjenija, në të vërtetën, thot një biolog i math italjan, nuk ësht veçse shprehja e cilsive më te mira shpirtrore, racore e të trashguarshme të fisit, të bashkuara në një. ThethiTIRANE,10 Gusht / ATSH. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra…. Voskopoja në Mesjetë u bë qyteti i lakmuar i piktorëve, që erdhën aty të derdhin talentin e tyre të ikonografisë, u bë qendra e vëmendjes e tregtarëve të kohës, si qyteti më fitimprurës e më i pasur, me një tregti të zhvilluar fuqishëm. Është një unazë me 50 gurë mesjetare të vendosura në një vend. Sa do e vlerësoje atë ngrohtësinë e oxhaqeve në bujtinat e gurta, me ushqime të shijshme e me muzikë të mirë korçare?. Rolet e tij në “Yjet e netëve të gjata”, “Përballimi”, “Krevati i Perandorit”, “Zonja nga Qyteti” mbetën të paharrueshëm. Festivali do sjellë 150 artistë e do të zgjasë pesë ditë, nga data 25 deri më 29 korrik, si një aktivitet për të promovuar kulturën dhe historinë e këtij qyteti. al gjatë June 2016. Me vajza plot, si ujë i. Shiu as që e kishte ndërmend të pushonte. Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen n° 2, telegramin e shkodranëve drejtuar Princ Vidit me qëllim që qyteti i tyre (djep i historisë, kulturës dhe traditës shqiptare) të bëhej kryeqendra e Shqipërisë. Ishte më i bukuri. si sot, 72 vjet me pare, me nismen e pksh u themelua organizata e rinise komuniste te shqiperise. Në prag të saj, në një trung peme është varur një teneqe, e shk. Çështja kryesore ishte njësimi përfundimtar i alfabetit shqip, i cili qe i domosdoshëm për bashkimin e kombit. Namik Agolli, nga qyteti i Durrësit. Korça e serenatave, Korça e dashurisë, Korça e Artit ose Parisi i Vogël ka qenë gjithnjë e hapur me botën, drejt perëndimit… Shumë korçarë emigruan herët në Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Turqi e Ballkan. Ndërsa sipas Nuçi Naçit, “në vitin 1893, ora e vjetër me këmbanë u zëvëndësua me një orë të tipit më të ri”. Pasi lamë nga e djathta autostradën 87, vazhduam rrugën e cila kalonte rrëzë maleve, anës disa përrenjëve dhe lumenjëve me ujë të. Te kisha e Etenve Jezuitë, e titullueme ajo e Shën Jozefit, ishte Atë Zef Saraçi e frateli Jezuit Karlo Markoviçi. Ju dhuron një panoramë të mrekullueshme, ku përtej ujit në sfond dallohen edhe kreshtat hijerënda të vargmaleve të Nemërçkës. ATSH është anëtare me të drejta të plota e EANA-s. Hëna që shkëlqën lartë në qiell i jep një panormaë më të bukur këtij qyteti i cili pavarëshit ndërtesave të larta duke mjaft i “qetë” në një mbrëmje të tillë. - Bukuri! Si trimat e vrave. Aty, ku tani në nëntor po bien gjethet, s’kanë se si mos e kthejnë kokën udhëtarët, disa djathtas. Perspektiva që dëshirojmë është një regjim demokratik, një shoqëri pluraliste, ku njëriu të zërë vëndin qëndror dhe politika të orientohet drejt interesave kombëtare. Rrënojat e qytetit antik ndodhen në një kodër, 600 metra mbi nivelin e detit. Infrastruktura rrugore është favorizuese për këtë pikë turistike e cila nga viti në vit shënon rritje të madhe të shifrave të turistëve. Qyteti ia ka marrë dhe e ka pushtuar rrëzën e kodrës së qytetit, deri te kalaja ai lodhet e nuk vazhdon dot më. Dhe të dobtat mushkëri, Prap të kuqe t’i bën Dardha. Uji-i tyre që të ngjall, Si dhe pamjet e ç'do këndi. Më i bukuri, që e kam marrë shpesh në fakt, është mesazhi kur më thonë se tani Skënderbeu nuk është më vetëm i Korçës, por i gjithë shqiptarëve. Sëmundjet/ Shqiptarët rritën shpenzimet ndaj shëndetit, ja qyteti që mban rekord. Sportet dimërore, sidomos skitë, tërheqin turistë të apasionuar pas tyre. Një tjetër bukuri natyrore që të bën përshtypje magjike në vendin tonë janë shkallët malore, si Shkalla e Tujanit në Tiranë apo Shkalla e Valit, në Val të Martaneshit, sa për të. E Enjte 12 Mars 2020. Eni Çobani ka fituar gjithë simpatinë e publikut pas emisionit 'Shihemi në Gjyq', ku u ka ardhurnë ndihmë shumë shqiptarëve. Si mund ta quajme të vogël Drilonin, një perlë tjetër kjo, vetëm pak kilometra larg nga qyteti i Pogradecit. Te kisha e Etenve Jezuitë, e titullueme ajo e Shën Jozefit, ishte Atë Zef Saraçi e frateli Jezuit Karlo Markoviçi. Banda frymore e këtij qyteti, fëmijët e shkollës "Tefta Tashko Koço", Koço Qendro, "kopraci" i famshëm korçar, e regjisori Dhimiter Orgocka, ishin disa prej luleve të buqetës së urimit. Kur flitet për këtë kongres, emri i Parashqevi Qiriazit duhet të nderohet po aq sa edhe burrat …. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. Prezente me lajmet e saj në agjencitë më të mëdha të botës, ATSH ka filluar të funksionojë menjëherë pas Shpalljes së Pavarësisë, më 28/12/1912. Pandemia si rast që Tirana të largohet prej "Minishengenit" serb - Nga Shaban Murati. Ishte djegur motori i TEC-it. Pusi i Kulmakës, në Skrapar. Objekti i kultit shpallur monument kulture do të ketë afreske të Mekës dhe MedinësXhamia-muze e Korçës, e njohur me emrin e njeriut që nëpërmjet ndërtimit të saj i dha fillesat e para qytetit, Iljaz bej Mirahorit, ka nisur të restaurohet plotësisht. Në këtë qytet secila periudhë e vitit ka një bukuri të veçantë por në mbrëmjen gjatë prillit e majit momentet janë më të veçanta. Që të mbushin plot me mall! Faqet verdha, faqet bardha. Edicioni i parë i festivalit ndërkombëtar “MIK” starton nga qyteti i Korçës. a) objektiv b) subjektiv Anton Çehov – Paja 2. Nga Aurenc Bebja*, Francë. 1-Vermoshi/Kelmend. Qyteti i Odesës, ishte një qytet kozmopolit ku gjendeshin të gjitha popullsitë. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. Tingull pas tingulli, në këngën qytetare shkodrane, është skalitur fizionomia më tipike e qytetit të lashtë. Filantropistët e Tiranës, një histori ndryshe: Botkuptimi Tiranas. Qyteti për të jetuar gjen zgjidhjen e tij, pavarësisht besimit, në varësi të qëllimit. Gjykata e rrethit vendosi këtë masë dënimi për shtetasin Arben Dautllari, nga fshati Sovjan. Qyteti me të mirat dhe të këqiat e saj Prizreni e ka pak të quhet perlë, është nga ato gurë të rrallë që s'para gjenden si padashur, duhet të eksplorosh një jetë të tërë për të kuptuar bukurinë, hijeshinë dhe historinë e tij. Qyteti ia ka marrë dhe e ka pushtuar rrëzën e kodrës së qytetit, deri te kalaja ai lodhet e nuk vazhdon dot më. Kjo shkollë ishte gjithmonë plot me …. Ka dhe faktore klimateriko – tokesore qe e favorizuan kete perpjekje te tyre. Pak para mesnate, teksa zhvillohej mesha me rastin e Krishtlindjeve në Korçë nisën edhe reshjet e para të dëborës, duke zbardhur fshatrat turistikë të saj dhe vetë qytetin juglindor. Gramshi, qyteti i mrekullive “të fshehura” (VIDEO) admin April 4, 2018 No Comments Bukuritë e magjishme që Mesdheu dhe klima shumë e përshtatshme, na ofron mundësinë e disa pamjeve të pakrahasueshme me asnjë vend tjetër. Nga Fatime Mënalla Historia duhet të ketë përqendruar këtu drama dhe tragjedi. Është vigjilja e festës. SHËRBIM ELITAR PËR KOMUNITETIN. Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë e ka dënuar me 2 vjet […]. 14:27 / E Shtunë, 25 Prill. Kjo e dielë është pushtuar nga vizitorët. Një atmosferë magjike, si vetë festa e Krishtlindjes, ka përfshirë Korçën e mbuluar nga dëbora. ATSH është e vetmja agjenci zyrtare multimediale e lajmeve në Shqipëri. Shqiptari i parë që shkeli në Amerikë është një qytetar i paidentifikuar nga qyteti i Korçës i cili arriti në SHBA në vitin 1876. Qetësi në Kapshticë, gatishmëri për rritjen e fluksit. “Skela e Vlorës ishte mbushur me njerëz. Po të qëndrojmë në veri, Kruja është konsideruar nga portali spanjoll si zemra e Shqipërisë dhe Shkodra si qendra e zhvilluar kulturore. Teksa turizmi turk është i njohur në të gjithë botën, pak dihet për qytetin verior të Kastamonut, një nga vendbanimet më të vjetra në Anadoll që shpërfaq bukuri historike, kulturore dhe natyrore. Pas kryeqytetit një tjetër vend ku mund të ndjeni atmosferën festive është edhe qyteti i Korçës. Këto janë disa nga karakteristikat që janë marrë parasysh për këtë klasifikim në DITA të disa prej fshatrave më të bukur të Shqipërisë. një bukuri e rrallë natyrore. Por për qytetin e serenatave duket se ka sjellë bukuri magjepsëse. Kur flitet për këtë kongres, emri i Parashqevi Qiriazit duhet të nderohet po aq sa edhe burrat …. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. Mjeda iu vu atëherë me tërë energjitë e veta edukimit të rinisë me dashuri të veçantë për gjuhën dhe për kulturën shqiptare. Në vitin 1881 shumë prej këtyre morën pjesë në themelimin e shoqërisë së parë shqiptare, "Drita" e Bukureshtit, që shtypte libra, të cilët dërgoheshin fshehurazi në. al gjatë June 2016. Ky është emri i parë i qytetit. Është vigjilja e festës. Ne fund te vitit 2008 popullsia e rrethit te Korces arriti ne 200626 banore ,prej te cileve 92690 banore ose 46. Dardha është një fshat malor midis maleve e pyjeve, një bukuri e rrallë natyrore. Kongresi i zhvilloi punimet më 25-27 dhjetor 1918. Ajo ka postuar një foto nga qyteti i Korçës krah së cilës ka shkruar një mesazh shumë domethënës. Qyteti më jugor, që mbyll këtë bregdet në kufijtë shqiptarë është Saranda, afër të cilës gjendet Butrinti i njohur në periudhën antike, vitet e fundit po tërheq përherë dhe më shumë interesin nga kompani të huaja për ngritjen e hoteleve 5 dhe 4 yje, vilave, fushave të golfit dhe mjediseve sportive. Edhe pse vitet ikin shpejt, Eli mbetet po me të njëjtën bukuri. “Skela e Vlorës ishte mbushur me njerëz. Naim Frashëri lindi më 25 maj 1846 në Frashër të Përmetit; vdiq më 20 tetor 1900 në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe u varros. Sportet dimërore, sidomos skitë, tërheqin turistë të apasionuar pas tyre. U zgjodh një qeveri e përkohshme me 14 anëtarë. Pellgu i Korçës ka një lartësi mesatare prej 850m mbi nivelin e detit, me gjërësi 16 km nga perëndimi në lindje dhe me gjatësi 35 km nga jugu në veri, dhe zë një sipërfaqe prej 300km2. 1-Vermoshi/Kelmend. Këtu vihet re një fenomen i veçante ku numri i personave në diasporë (rreth 12,6 milion) e kalon numrin e personave në shtetin amë, (rreth 2. Sapo kisha dalë nga mësimi, kur një i njohuri im më ndali i tronditur:. Në këto fotografi, Rama ka vlerësuar simbolin e ri të këtij qyteti, duke u shprehur se e bukura të shton jetën. Me të njëjtin emër e quan më vonë Tit Livi, që e përshkruan si qytet i madh e i fuqishëm i fiksuar në një qafë të ngushtë shkëmbore. Ai në profilet e tija zyrtare në rrjetet sociale (Facebook, Twitter…) ka postuar disa fotografi, ku në to shihet qyteti i Korçës, më konkretisht një ndërtesë për të cilën Rama thotë se është "Ejfelli" modern, shkruan Zëri. Nuk mund të thuhet e vogël as për Voskopojën me kishat e saj, që vizitohen nga gjithë të huajt që vijnë në Shqipëri, dhe as për Vithkuqin që të shfaq pamje të ralla që të mbeten gjatë në mendje. Qyteti i Shkodres, bukuri Natyrore, Turizem, Kulture, Tradite, Kalaja e shkodres, Liqeni i shkodres, Buna, Legjenda e Rozafes. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t'i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës. Më poshtë do listohen disa prej vendeve që në vetvete mbartin mjaft histori dhe bukuri të pakrahasueshme me njëra-tjetrën. Imperativi thotë se vetëm kisha, porta dhe sllavët duhet të vendosin toponime në Shqipëri, kurse shqiptarët nqs iu teket të ndryshojnë gjë administrativisht nuk duhet, e, madje moralisht, nuk munden, sepse duhet t’i marrin përpara leje sllavëve, turqve, grekëve, bullgarëve, etj. Ndërmjet viteve 1769-1789 në Korçë erdhën shumë familje Voskopojare të cilat i dhanë qytetit pak nga lavdia e Voskopojës. Sarandë: Vetë qyteti s’ofron shumë, por në Ksamil vizitoni Plazhin e Pulëbardhës dhe Kep Merli, që është goxha ekskluziv për momentin. Qyteti ka një sipërfaqe prej 13 km² dhe ndodhet në bregun të liqenit të […]. “shqiperia ne fokus”. Nga Vermoshi në Dhërmi, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, shumë pak të eksploruara. Ka kaq bukuri në botën matematike saqë nuk mundim, nuk duam që Natyra të ketë parapëlqyer një univers disonant, ku hipoteza e Rimanit të ishte e rreme. Rikthyem kalldrëmin në. U martuan të dy dhe jetonin për bukuri në Stamboll. Në Vlorë cisternat e ardhura nga “kampi socialist” prisnin varg. Paradite pastrohen mjediset e shtëpisë dhe fillon gatimi i ushqimeve, për drekën dhe darkën e vigjiljes dhe sidomos me përgatitjen e hiseve (rracionet e ushqimeve), që do të merren në piknikun e Ditës së Verës më 14 mars, që kremtohet në natyrë të hapur, në vende me bukuri të rrallë. E kanë quajtur Qyteti i serenatave, Qyteti i dashurisë, Qyteti i Artit, Qyteti i birrës, Vendi i kërnackave, Parisi i Vogël, e po të kërkosh, gjen plot epitete të tjera që cilësojnë vlerat e saj por edhe karakteristikat se përse duhet vizituar një qytet si Korça. Korça e serenatave, Korça e dashurisë, Korça e Artit ose Parisi i Vogël ka qenë gjithnjë e hapur me botën, drejt perëndimit… Shumë korçarë emigruan herët në Amerikë, por edhe shumë atdhetarë e intelektualë më herët, në Turqi e Ballkan. Pogradeci ndodhet në juglindje të Republikës shqiptare, është kryeqendra e rrethit të Pogradecit dhe bënë pjesë të qarkut të Korçës. Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. Arkitekt i tij ishte themeluesi i qyteti të Korçës, Iljaz bej Mirahori. Eshtrat e tij janë sjellë në. bizantine”, shek X-XV, bot. Projekti presupozon që Brenda 25 vjetësh numri i pushuesve të shkoi 2. Shaban Murati. Bukuroshja 1 meter e 77 cm e gjate cm, fitoi keshtu garen mes 31 konkurenteve te tjera, kurore e cila shperson t'i realizoje endrrat. Berati aq nderhyrje do. 1-Vermoshi/Kelmend. Gjatën natës, janë regjistruar 3 dridhje në fshatin Arrëz dhe më pas në Sheqeras. Ndaj dhe të vetmit që e eksplorojnë Vithkuqin janë turistët rastësorë apo vizitorët e rrallë. Kongresi i Durrësit ishte mbledhje e përfaqësuesve të Shqipërisë e mbajtur në Durrës, për të siguruar pas mbarimit të Luftës së Parë Botërore pavarësinë, tërësinë territoriale dhe vazhdimësinë e shtetit shqiptar. Qyteti i Përmetit njihet tashmë nga e gjithë Shqipëria si "qyteti i trëndafilave", "qyteti i sazeve të Laverit", por mund të quhet dhe qyteti i glikove të famshme që vetëm në këtë trevë dihet si prodhohen nga punishtet "Almeg" e "Bonjo", të cilat janë të disa llojeve si: gliko e arrës, kumbullës, shalqinit. Gjatë viteve 1911-1914 në ShBA mbërritën 1528 shqiptarë, ndërsa në vitet 1915 deri 1919 numri i tyre bie. Në kështjellë mblidhen çdo katër vjet grupe shqiptare popullore nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Italia dhe treva ku flitet shqip. Hëna që shkëlqën lartë në qiell i jep një panormaë më të bukur këtij qyteti i cili pavarëshit ndërtesave të larta duke mjaft i “qetë” në një mbrëmje të tillë. Qyteti i Korçës është sot një ndër më të bukurit e Shqipërisë, ku turizmi po zhvillohet me shpejtësi. Ky është vendi ku bluja e përhershme e pasqyrës së ujit, e kuqja e ndezur e lindjes së diellit, gjelbërimi gjithëvjetor dhe njerëzit e dashur e punëtorë, të presin buzagaz për të kaluar disa ditë pushimi. Sigurisht, qyteti i Korçë nuk mund të kuptohej pa sahatin e tij. Përsa i përket qytetit të Fierit popullsia e tij pas viteve '90 të shekullit të XX numëronte 40 000 banorë, kurse në ditët e sotme, si rezultat i dyndjes së popullsisë nga rrethi i Mallakastrës dhe nga rrethet veriore të vendit, vlerësohet që popullsia e qytetit të Fierit të ketë arritur në 122 000 banorë. Qyteti i fortifikuar dhe i quajtur Antipatrea nga Polibio në vitin 216 para Krishtit. Bashkia e Korcës www. Kjo do të thotë se dimri është i gjatë dhe i ftohtë, me shi dhe, në momentet e pikut,. 1-Vermoshi/Kelmend. Kuptohet, kur t’i mundohesh e do ta ndërpresësh, s’ka ndalesë. Motrat e Korçës janë Vjena, Roma, Londra, Praga. 1-Vermoshi/Kelmend. “Të mundja të fluturonja e të kishnja krahë si ti, Me gas të math do t`i vinja Shqipërisë brënda në gji! Për me marrë drejt Shkumbinë edh` Elbasan` e Tiranën, E me ardh ke ti, o Shkodrë, të shof Drinin e Bujanën, Kostur, Përlep, Fëllërinë, Dibrë, Ipek e Jakovën, Mat` e Ysqyp e Prështinë dhe Mirëdit` e Tetovën;” – Bagëti e Bujqësi. E kur një individ ësht pajosur shumë më tepër nga shokët 'e tij, me këto veçori, kemi një gjeni që përfaqson për bukuri racën së cilës i përket. Pasi mbaroi shkollen Pedagogjike “17 Nentori”filloi punen ne gazeten “Zeri I Rinise” ne faqen letrare te saj me shef shkrimtarin e njohur JAKOV XOXA, nje baba fisnik dhe i kujdeshem per te rinjte e talentuar te asaj kohe,po edhe nje mentor per bashkepunetoren e re,qe sapo kishte hedhur hapat e para ne fushen e letrave. Edhe e ka ruajtur ate forme te qytetit. Korça është një Zonjë e madhe me motra e vëllezër shumë. Banda frymore e këtij qyteti, fëmijët e shkollës "Tefta Tashko Koço", Koço Qendro, "kopraci" i famshëm korçar, e regjisori Dhimiter Orgocka, ishin disa prej luleve të buqetës së urimit. Uji-i tyre që të ngjall, Si dhe pamjet e ç’do këndi. Re: Korça Qyteti i Serenates Shqiptare. Projekt ne informatik regis a" power point" 1. 14:22 / E Shtunë. "El Pais" përshkruan Shqipërinë duke e cilësuar si bukuri sekrete të Europës. Fieri është një qytet në Shqipërinë e jugut rrethit të Fierit. The actual project is titted: Evidence based campaign on protecting Lake Ohrid", implemented by DMO ALBANIA and supported by Co-Plan, through scheme: Financial Support to third parties in the framework of EU-Funded project: ENV. Kalon Krishti dhe e ndjek populli nga pas. Jo të gjithë aktorët e mirë të teatrit e kanë të lindur këtë cilësi. Përveç pjesës së lartë dhe të lashtë të Himarës, ekziston një pjesë tjetër e ulët me shëtitore, që është bërë një nga qytetet më të këndshme bregdetare në rivierë. 44,395 likes · 18,938 talking about this · 41 were here. Forum i Korçarëve për Korçën. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2 etj. Edcioni i 11-te i Miss Shqiperise kurorezoi. Ne krahinen e Korces, vepronin cetat e Themistokli Germenjit dhe Sali Butkes. Shtesen me te madhe te familjeve e ka rrethi i Korces me 858. Sipas protokollit te 10 dhjetorit, qyteti i Korces, Bilishti, Kolonja, Opari dhe Gora, formonin nje krahine "autonome", qe do te administrohej nga shqiptaret, nen mbrojtjen e autoriteteve franceze. Kështu, përfaqsuesit – zëdhënës ngarkohen me misionin fisnik të veprojnë në emër të tij, të shprehen për të. Përballë realitetit, autoritetet vendore greke, që u morën me raportet e tyre për historinë e vrasjes së Jasin Sadikut, e kanë injoruar totalisht të vërtetën. Ka nj popullsi prej. 2 % ne qytetet Korce dhe Maliq dhe 107936 banore,ose 53. Pazari i Korçës Pazari i Korçës është pa dyshim mrekullia që mahnit në çdo kohë vizitorët. Vangjel Postoli, nga qyteti i Beratit. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t'i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës, shkruan dita. Gjykata e rrethit vendosi këtë masë dënimi për shtetasin Arben Dautllari, nga fshati Sovjan. " (Bogumil Hrabak "Širenje…. 2 në thellësi 30 km dhe me epiqendër 12 km në Veri të Korçës. Jan 6, 2020. 44,395 likes · 18,938 talking about this · 41 were here. Albanopolis AL 714,665 views. Tregtarët që e dinë mirë se ç’do të thotë për ta, në luftën me konkurrencë që u bën qyteti i Firences, një pëlhurë me cilësi më të mirë, e dëgjojnë fort dashamirë e të interesuar thirrjen tuaj për një “Fizikë” sa më të mirë. Bulevardi i Korces, Korçë, Albania. 1 % te popullsise gjithsej si rreth. Lugina e lartë e Thethit, një nga zonat më të veçanta të këtyre alpeve, ndodhet 750 deri 950 m mbi nivelin. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t’i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës, shkruan dita. Preket edhe qyteti i Korçës nga Coronavirusi, duke e zgjeruar tashmë hartën e përhapjes së virusit që ka prekur vendin tonë. KORÇË- Televizioni Publik Shqiptar, studioja e tij në qarkun e Korçës, konkretisht drejtuesit e televizionit "Korça", që prej shumë kohësh e kanë shndërruar këtë institucion mediatik në mjet propagande me qëllim përçarjen e banorëve të rajonit, të Korçës, diskriminimin e komuniteteve fetare dhe nxitjen e urrejtjes mes palëve. Keto janë disa nga karakteristikat që janë marrë parasysh për këtë klasifikim në DITA të disa prej fshatrave më të bukur të Shqipërisë. Shiu as që e kishte ndërmend të pushonte. Po kështu edhe qyteti tjetër kufizues Lezha si emër i tij i vjetër ka qenë Lissus (Lis) dhe nuk besoj se do ndonjë koment apo shpjegim tjetër të veçantë që të dy këta emra me kalimin e kohës janë ndryshuar e kanë marrë atë formë përfundimtare që sot kanë. Qyteti, Slider Pohumi, fshati më i vjetër i Strugës, një bukuri e rrallë (FOTO) Fshati Pohum,fshati më i vjetër i Strugës, një bukuri e rrallë (FOTO) June 9, 2018. Building a Shipping Container Home | EP02 Moving, Cutting, and Framing a Container House - Duration: 22:24. Qendra me e madhe e banimit eshte qyteti i Ersekes. Imagjinata e njerëzve këtu është pak e habitshme. kur në skenë dalin vëllezërit korçarë, Endri dhe Stefi Prifti me orkestrën e tyre. Kush eshte Mehdiu, njeriu qe pritet te vije?! Cili eshte roli i tij?! Zbritja e Isait a. Jemi grup shoqëror dhe kemi ardhur nga Kroacia. 2019, në orën 14. Sipas policisë, ngjarja ka ndodhur në lagjen nr. Shumë kanë folur në lidhje me vendet e bukura të vendit tonë. Eshtë një qytet me interes të veçantë për arkitekturën e tij karakteristike. Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në Facebook një video nga qyteti i Pogradecit, ku shihet një polic i cili ka nxjerrë pistoletën dhe kërkon që të ndalojë një makinë. Motrat e Korçës janë Vjena, Roma, Londra, Praga. Emin Pasha që ishte vali në Janinë, nisi trupat në drejtim të Gjirokastres. Me shtëpitë e vogla të ndërtuara buzë ujit, në shpinën e një kodre jo shumë të lartë, me rrugica të vogla e të ngushta, të shtruara me gurë të vegjël, ku vështirë se mund të kalosh me. Vermoshi/Kelmend. With over 150 authors and more than 2000 poetries, Poezishqip. Në pellgun e Tropojës, që është më i madhi dhe më i bukuri i Alpeve temperatura mesatare vjetore është 11. 00, jemi njoftuar se në lagjen nr. Festivali do sjellë 150 artistë e do të zgjasë pesë ditë, nga data 25 deri më 29 korrik, si një aktivitet për të promovuar kulturën dhe historinë e këtij qyteti. es Ju duket e çuditshme? Atëherë tregohu i vëmendshëm! Tirana është jo vetëm kryeqyteti i Shqipërisë, është gjithashtu edhe qendra e saj nevralgjike, aty ku. Një 31-vjeçar nga Kosova i shpallur në kërkim për mashtrim në Vlorë, Fier, Tiranë e Elbasan është arrestuar në qytetin e Korçës. Nga Vermoshi në Konispol, Shqipëria ofron bukuri natyrore të veçanta, shumë pak të eksploruara. -Soprano dramatike. E kur një individ ësht pajosur shumë më tepër nga shokët 'e tij, me këto veçori, kemi një gjeni që përfaqson për bukuri racën së cilës i përket. Çel, lulëzon, na deh dhe vyshket. Korces, ne menyre qe ta fusnin Greqine ne lufte me Turqine dhe ta deklaronin Epirin toke Shqiptare duke minuar Megali Idene Greke per ate zone. Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në Facebook një video nga qyteti i Pogradecit, ku shihet një polic i cili ka nxjerrë pistoletën dhe kërkon që të ndalojë një makinë. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t'i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës, shkruan dita. Ky paragraf u-botua bashke me nje interviste dhe fotografi te Faikut, ne te perjaveshmen “Time” te New York’ut me date 18 Maj, 1942. Bleona ka lindur në një nga qytetet tona artëdashëse dhe bartëse të kulturës shqiptare, siç është qyteti i Korçës. Nga gjiri i Korces kane dale patriote te shquar te pushkes dhe te penes, qe kane lene gjurme te thella ne historine e Shqiperise. Pogradeci është qytet në Shqipërinë juglindore në bregun jugperëndimor të liqenit të Ohrit. Ka qenë një fjali e vetme, e thjeshtë, madje në dukje e rastësishme, e kryeministrit Rama gjatë inaugurimit të kullës së re, ku ka thënë se radhën tani e ka rindërtimi i sahatit të Korçës, lajm që ka gëzuar dhe entuziazmuar jo vetëm banorët e "Kasabasë", por të të gjithë Korçës për një nga vlerat më të rralla të munguara të këtij qyteti historik, emblemën. Misione francezësh u morën me arkeologjinë. Kosova ka 1001 arsye për t'u vizituar; është e pasur me bukuri natyrore, histori, çmimet janë të lira, njerëzit janë shumë miqësor dhe mbi të gjitha është vetëm 3 orë larg nga Tirana. Krejt ndryshe ndodhte ne Perendim. Pazari i Korçës mbetet një bukuri e veçantë për këtë qytet. Për më shumë se 30 minuta qyteti i Korçës u përfshi nga reshje të shumta shiu duke shkaktuar përmbytje në pjesën më të madhe të rrugëve dhe bulevardeve kryesore të qytetit. Prej më shumë se një viti ajo kishte një lidhje me Erjonin, një djalë nga qyteti i Korçës, i cili kishte përfunduar arsimin e lartë një vit më parë. Shqipëria është një tokë e mbushur plot surpriza dhe e aftë për të mahnitur edhe turistin më skeptik. Por, të gjitha këto duhet t'ia lënë vendin një tjetër kryeqyteti në listë, Tiranës. Korça mbetet destinacioni kryesor i shqiptarëve dhe vizitorëve të huaj, të cilët e përzgjedhin këtë qytet për të festuar festat e fundvitit. Vizitori i Voskopojës mund të fitojë përshtypjen se qyteti ë§htë ngritur si me dashje në një vend të fshehur mirë, tek i cili Thunrnan!l, 178. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2 etj. Selmani ra menjëherë si një thes me misër pa pasur kohë t'i thotë: faleminderit se më vrave - si e do burrnia, kreshnikia e besa shqiptare. Eshtë një qytet me interes të veçantë për arkitekturën e tij karakteristike. 1 km/km², ose 6 herë më të madhe se mesatarja urbane e rajonit. Korça është një nga bashkitë më të mëdha të vendit me rreth 90. Perspektiva që dëshirojmë është një regjim demokratik, një shoqëri pluraliste, ku njëriu të zërë vëndin qëndror dhe politika të orientohet drejt interesave kombëtare. Arkitekt i tij ishte themeluesi i qyteti të Korçës, Iljaz bej Mirahori. Me të njëjtin emër e quan më vonë Tit Livi, që e përshkruan si qytet i madh e i fuqishëm i fiksuar në një qafë të ngushtë shkëmbore. Edhe qyteti brenda ka bukuri, ndonëse është i vogël, ka rrugica karakteristike me kalldrëm dhe shtëpi me arkitekturë të veçantë, ndërsa në periferi ka disa ura tipike me harqe, ndërtime të shek. Gjatë viteve 1911-1914 në ShBA mbërritën 1528 shqiptarë, ndërsa në vitet 1915 deri 1919 numri i tyre bie. Једанаести филм из циклуса: „Историја и светишта Атоса “ - Duration: 1:41:54. 20 km në juglindje të Korçës, në një lartësi 1 344 m, Dardha ofron një klimë shumë të shëndetshme e ajër të pastër. 44,395 likes · 18,938 talking about this · 41 were here. Gazeta franceze, "Le Temps", ka botuar, të dielën e 8 marsit 1914, në faqen n° 2, telegramin e shkodranëve drejtuar Princ Vidit me qëllim që qyteti i tyre (djep i historisë, kulturës dhe traditës shqiptare) të bëhej kryeqendra e Shqipërisë. Pogradeci ndodhet në juglindje të Republikës shqiptare, është kryeqendra e rrethit të Pogradecit dhe bënë pjesë të qarkut të Korçës. Nga Bleona Metushi. Pogradeci, qyteti i katër stinëve 23 qershor 2019/ Artin Halili/ Porta Vendore/ Pogradec Pogradeci vijon të mbetet një mrekulli e natyrës, sado që qytete të tjera mundohen ta ‘sfidojnë’, duke realizuar më shumë investime, apo duke rritur kapacitetet e shërbimit. Natyrë e mrekullueshme, ajër i pastër, ushqim karakteristik, shtëpi të bukura, mikpritje. Kuota dominuese e qytetit arrin 73. "Rrefenja nga Amerika" - Pellumb Kulla - Letersia Shqiptare. Qyteti nisi të lulëzojë pas bastisjes së Voskopojës nga osmanët në vitin 1788. Nga Fatime Mënalla Historia duhet të ketë përqendruar këtu drama dhe tragjedi. Durrësi, qyteti që bashkëjeton mes antikitetit dhe modernitetit është një thesar që asnjëherë nuk lodhesh së eksploruari, jo vetëm në aspektin historik, por edhe në turizëm e kulturë. Qetësi në Kapshticë, gatishmëri për rritjen e fluksit. Moti i keq i cili ka sjellë erëra të forta në Shqipëri dhe reshje dëbore. një bukuri e rrallë natyrore. pirro loli primo shllaku kosova saga e ballkanit. Disa kulla vrojtimi ishin ndërtuar mbi këto mure. Rrëfenja nga Amerika-Përjetime dhe portrete shqiptarësh në mërgim-. «Gjenija, në të vërtetën, thot një biolog i math italjan, nuk ësht veçse shprehja e cilsive më te mira shpirtrore, racore e të trashguarshme të fisit, të bashkuara në një. Pas dëborës së rënë natën e Krishtlindjes, Korça është zbukuruar sërish dy ditët e fundit nga flokët e borës. 1-Vermoshi/Kelmend. U zgjodh një qeveri e përkohshme me 14 anëtarë. (qytet) i bukur, (lule) të bukura, bukuri, bukurosh etj. Apolonia është qyteti antik në Shqipëri ndër më të mëdhenjtë në pellgun e Adriatikut dhe më i përmenduri ndër 30 qytetet e tjera, me të njëjtin emër, të kohës antike. Vetëm në një rast, kur një bukuri e rrallë korçare dëgjoi se i këndonin poshtë dritares serenatë me pllaka gramafoni, doli dhe hodhi kovën me ujë mbi kokën e atij që kishte kurdisur veglën muzikore”, na rrëfen dëshmitë e qytetarisë Vangjush Ziko. Ky është vendi ku bluja e përhershme e pasqyrës së ujit, e kuqja e ndezur e lindjes së diellit, gjelbërimi gjithëvjetor dhe njerëzit e dashur e punëtorë, të presin buzagaz për të kaluar disa ditë pushimi. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t’i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës, shkruan dita. 3 m mbi nivelin e edetit. Prej ditësh qyteti i Korçës po lëkundjet nga tërmete të njëpasnjëshme. Qyteti dhe zona rreth tij ofrojnë një rrjet hotelesh që nga ata me pesë yje deri në hotele për “budget travelers” si dhe shtëpi me qera. Për të, Dimali, qyteti antik pranë, ka qenë port dhe këtë e dinë të gjithë!. Qyteti do të ketë një infrastrukturë moderne dhe institucione prestigjoze si banka , spitale , stadiume kinema, hipodrome,porte dhe aeroporte të rinj, Universitete , muzeume , kisha e xhamia për të gjithë sektet fetare. Më poshtë do listohen disa prej vendeve që në vetvete mbartin mjaft histori dhe bukuri të pakrahasueshme me njëra-tjetrën. Albanopolis AL 714,665 views. Qyteti ka një mur rrethues 4 km të gjatë dhe një sipërfaqe prej 137 ha. Videoja e publikuar nga. Kanina, kjo trevë me një bukuri përrallore, kjo fortesë e luftrave të të gjitha kohëve, qëndresë e principatave shqiptare, ka pasur edhe një princeshë, Rexhinën (Rugjina). Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t'i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës, shkruan dita. 1-Vermoshi/Kelmend. Pamje nga qyteti i bukur i Korçës. Qyteti i Devollit përmendet që në krisobulën e parë të perandorit Vasil II, si qytet i varur nga eparhia e Kosturit. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj. Vermoshi, pika më veriore e Shqipërisë, një fshat malor i Alpeve Perëndimore, që ndodhet 95 km në veri të Shkodrës në krahinën e Kelmendit. Lini, fshati i vogël buzë liqenit të Ohrit, 22 km nga qyteti i Pogradecit, me një bukuri të rrallë dhe peizazh mahnitës është gati të presë turistët për sezonin e ri turistik. 1-Vermoshi/Kelmend. Qyteti, i famshëm dhe historik kujtimesh dhe luftëtarësh të vjetër shqiptarë, është më i forti, më i madhi, më i bukuri dhe më i shëndetshmi nga të gjitha qytetet e Shqipërisë aktuale. Nga Fatime Mënalla Historia duhet të ketë përqendruar këtu drama dhe tragjedi. Shtatëdhjetë kilometra nga qyteti i Shkodrës, i mbrojtur nga tri malet, Radohima, Sheniku, Papluku, me lartësi mbi 2500 metra mbi nivelin e detit, shtrihet lugina e lartë e Thethit, një nga zonat më të. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2. Korça është njëra syresh. Preket edhe qyteti i Korçës nga Coronavirusi, duke e zgjeruar tashmë hartën e përhapjes së virusit që ka prekur vendin tonë. Kryeqyteti: Tirana Heroi Kombëtar: Gjergj Kastrioti "Skëndërbeu", ishte i pari që u deklarua "Athleta Kristi" nga Vatikani, për 25 vitet e sukseshme të rezistencës së tij ndaj otomanëve. Çdo gjë rreth Korçës e ke këtu. Ne ju furnizojmë me lajmet dhe videot më të fundit direkt nga industria e medias. 20 km në juglindje të Korçës, në një lartësi 1 344 m, Dardha ofron një klimë shumë të shëndetshme e ajër të pastër. Pashë një qytet me tepër bukuri Rreth e rreth me male e kodra Me lum e liqen Një kënaqësi Të fort’ njeriu ndjen. Balluket e tua. Rekordin e mban zona e Vlorës …. Qyteti i Shkodres, bukuri Natyrore, Turizem, Kulture, Tradite, Kalaja e shkodres, Liqeni i shkodres, Buna, Legjenda e Rozafes. Barcelona, Brukseli, Birmingham-i. Sigurisht, Syri i Kaltër i Sarandës, Butrinti në perëndim të diellit, liqeni i Butrintit. Ohri, qyteti i dritës Lajmëtari Shqip at Reportazhe - 15 hours ago Fahri Xharra " Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve, e cila ndoshta kishte mundur të paraqes mundësinë që shqiptarët të kenë jetuar në lokalitetet e përmendura që para ardhjes së Sllavëve. Te kisha e Etenve Jezuitë, e titullueme ajo e Shën Jozefit, ishte Atë Zef Saraçi e frateli Jezuit Karlo Markoviçi. Shtesen me te madhe te familjeve e ka rrethi i Korces me 858. Qyteti është i stërgjatur e shtrihet në bregun Perëndimor të lumit Don. “MIK” lindi si ide e inkurajuar nga sopranoja Inva Mula. Leon Rey: Udhëtimet e mia në. Ohri, qyteti i dritës Lajmëtari Shqip at Reportazhe - 15 hours ago Fahri Xharra “ Disa emërtime gjeografike si Nishi , Shtipi ,Ohri iu erdhën Sllavëve nga goja e arbanasve, e cila ndoshta kishte mundur të paraqes mundësinë që shqiptarët të kenë jetuar në lokalitetet e përmendura që para ardhjes së Sllavëve. Qyteti, i famshëm dhe historik kujtimesh dhe luftëtarësh të vjetër shqiptarë, është më i forti, më i madhi, më i bukuri dhe më i shëndetshmi nga të gjitha qytetet e Shqipërisë aktuale. Më parë se të flasim për institucionet islame të Tiranës, do të shkruajmë dy fjalë për legjendat e themelimit dhe të islamizimit të saj. Qyteti ia ka marrë dhe e ka pushtuar rrëzën e kodrës së qytetit, deri te kalaja ai lodhet e nuk vazhdon dot më. Vetëm qyteti i Vlorës, që numëronte mbi 1 200 shtëpi, duke përfshirë 427 familje çifute, të ardhura nga Spanja e Portugalia, mundi të luante një farë roli në tregtinë e jashtme. Edcioni i 11-te i Miss Shqiperise kurorezoi. Në Vlorë cisternat e ardhura nga “kampi socialist” prisnin varg. Qyteti dhe zona rreth tij ofrojnë një rrjet hotelesh që nga ata me pesë yje deri në hotele për “budget travelers” si dhe shtëpi me qera. Që prej vitit 1972, Konventa e UNESCO-s për Mbrojtjen e Kulturës Botërore dhe Trashëgimisë Natyrore, mbron 851 trashëgimi me "vlerë universale të padiskutueshme", përfshi 660 trashëgimi kulturore, 166 natyrore dhe. Berati është një qendër e rëndësishme kulturore dhe historike që rezervon bukuri të shumta. Apolonia, ‘’Qyteti i Diellit” Dikur këtu niste një nga rrugët më të rëndësishme që lidhte Perëndimin me Lindjen, apo Romën me Kostandinopolisin. Berati aq nderhyrje do. Korça është qyteti i shkollës së parë shqipe, i kulturës, por është edhe qyteti i fjalëve dhe shprehjeve lokale, i “kë”ve dhe “ushka”ve që i shtohen çdo emriJa disa nga fjalët tipike që do i dëgjoni vetëm në Korçë ose vetëm nga korçarët, bashkë me përkthimin sepse bëjmë mirë të kuptohemiImonikShalqi Korçarët kanë një fjalor të pasur kulinar me petanik. Ne ju furnizojmë me lajmet dhe videot më të fundit direkt nga industria e medias. Gjithashtu patriotet, vecanerisht Themistokli Germenji, duke perfituar nga rasti i shtrirjes se ushtrise franceze ne Korce dhe ne qarkun e saj, ngriten nje komision, dhe ne emer te popullsise se krahines, u kerkuan forcave franceze, largimin e grekeve nga Korca dhe. Pak ditë më parë Korça u godit nga. Bukuri e perëndisë, Perëndi e bukurisë, Këmbergjëntë, leshflorinjtë, Duke mbledhurë pëqinjtë, Në Shqipëri tekdo shkelte, Bari mbint' e gjethi çelte, Dhe luletë lulëzonin, E bilbilëtë këndonin. Marigona , historia e gruas që besohet se qëndisi flamurin, të cilin Ismail Qemali e ngriti më 28 Nëntor 1912 në Vlorë. Talenti kreativ i Bastarit u zhvillua nen mbikqyrjen dhe influencen e Haxhi Yncarit, liderit spiritual te Bektashive qe ne ate kohe i atribohej mjaft. Mbrëmja e Krishtlindjeve në Korçë është zbukuruar edhe më shumë nga spektakli “Miss Korça 2019”, konkurs ku morën pjesë 21 vajza nga qyteti juglindor, të cilat dhuruan për spektatorët një natë të mbushur me emocion, sharm dhe bukuri. Në Vlorë cisternat e ardhura nga “kampi socialist” prisnin varg. Që prej vitit 1972, Konventa e UNESCO-s për Mbrojtjen e Kulturës Botërore dhe Trashëgimisë Natyrore, mbron 851 trashëgimi me "vlerë universale të padiskutueshme", përfshi 660 trashëgimi kulturore, 166 natyrore dhe. Platforma Global Digital City synon të informojë për mundësitë që epoka dixhitale po ofron në të gjithë botën dhe këtë e kemi filluar nga qyteti i bukur i Korcës. Për bukuri e gëzime. Ne fund te vitit 2008 popullsia e rrethit te Korces arriti ne 200626 banore ,prej te cileve 92690 banore ose 46. Ka kaq bukuri në botën matematike saqë nuk mundim, nuk duam që Natyra të ketë parapëlqyer një univers disonant, ku hipoteza e Rimanit të ishte e rreme. Njerëzit […]. Moti i keq i cili ka sjellë erëra të forta në Shqipëri dhe reshje dëbore. T'ep fuqi dhe lumturi! …. 2 % ne qytetet Korce dhe Maliq dhe 107936 banore,ose 53. Prezente me lajmet e saj në agjencitë më të mëdha të botës, ATSH ka filluar të funksionojë menjëherë pas Shpalljes së Pavarësisë, më 28/12/1912. com is the largest Albanian and most vibrant poetry community. Kush ka kohë dhe mundësi, nuk ka pse të mos i vizitojë dhe t'i shijojë, përpara se të mahnitet me bukuritë e botës, shkruan dita. T’ep fuqi dhe lumturi! …. Qyteti i vjetër i Himarës. Si rrjedhojë e të gjithëve këtyre faktorëve, është e vështirë të gjesh numrin e saktë të emigranteve shqiptarë që u vendosën në Amerike në dhjetëvjeçarin e parë të shek. Burimi: traveler. Shtesen me te madhe te familjeve e ka rrethi i Korces me 858. Qyteti i Korçës shtrihet ne pjesën juglindore te Shqipërisë dhe është qëndra e banuar më e madhe e pellgut me të njëjtin emër. Sportet dimërore, sidomos skitë, tërheqin turistë të apasionuar pas tyre. Marigona , historia e gruas që besohet se qëndisi flamurin, të cilin Ismail Qemali e ngriti më 28 Nëntor 1912 në Vlorë. Nën pushtimin osman Korça me emrin "Göricë" ishte sanxhak i vilajetit të Manastirit. Bulevardi i Korçës - Fotot dhe videot më të veçanta, do t'i gjeni këtu!. Edhe qyteti i Korçës është tashmë i prekur nga koronavirusi, duke e zgjeruar hartën e përhapjes së virusit që ka prekur vendin tonë. Berati vërtet nuk është qytet bregdetar, por ka një numër të madh monumentesh kulturore që janë pjesë e Trashëgiminë Kulturore Botërore. Por për qytetin e serenatave duket se ka sjellë bukuri magjepsëse. Qyteti i Përmetit njihet tashmë nga e gjithë Shqipëria si "qyteti i trëndafilave", "qyteti i sazeve të Laverit", por mund të quhet dhe qyteti i glikove të famshme që vetëm në këtë trevë dihet si prodhohen nga punishtet "Almeg" e "Bonjo", të cilat janë të disa llojeve si: gliko e arrës, kumbullës, shalqinit. Shkodra është qyteti i vetëm në Shqipëri që ka ndërtesat më të nevojshme për sovranin, për zyrat e shtetit, për ushtrinë kombëtare. si sot, 72 vjet me pare, me nismen e pksh u themelua organizata e rinise komuniste te shqiperise. Detajet thelbësore (më të rëndësishme) 1. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2 etj. Thethi është fshati më në veri të luginës së Shalës, në mes të Alpeve, me një bukuri të rrallë, në Veri të Shqipërisë. Pogradeci është qytet në Shqipërinë juglindore në bregun jugperëndimor të liqenit të Ohrit. Lëkundja e parë ka pasur magnitudë 2. Gjyzepina Kosturi. 44,395 likes · 18,938 talking about this · 41 were here. Qyteti përbëhet nga tre pjesë: Gorica, Mangalemi dhe pjesa e banuar brenda fortesës që njihet si Kalaja. Tingull pas tingulli, në këngën qytetare shkodrane, është skalitur fizionomia më tipike e qytetit të lashtë. Reportazh nga: Besnik Bedollari Zereci, një ndër fshatrat me histori të lashtë dhe me pozitën gjeografike më të bukur në njësinë administrative Moglicë, pjesë e rrethit të Korçës. Building a Shipping Container Home | EP02 Moving, Cutting, and Framing a Container House - Duration: 22:24. Në "Lahutën e Malcis" pasqyrohet me bukuri artistike qëndresa heroike e shqiptarëve kundër Malit të Zi, që, duke pasur në dorë edhe vendimet e Kongresit të Berlinit, sulmonte për të marrë tokat shqiptare. Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar në Facebook një video nga qyteti i Pogradecit, ku shihet një polic i cili ka nxjerrë pistoletën dhe kërkon që të ndalojë një makinë. Si pika kulmore përmendim aktin e shpalljes së pavarësisë së Elbasanit më 25 Nëntor 1912, si i pari qytet i Shqipërisë, pjesëmarrjen aktive në Luftën e Vlorës në vitin 1920, në Lëvizjen Demokratike Antifeudale. 5- 3 milion në vit. Këto janë disa nga karakteristikat që janë marrë parasysh për këtë klasifikim në DITA të disa prej fshatrave më të bukur të Shqipërisë. Alpet Shqiptare janë konsideruar vende të përshtatshme për sportin e hiking, ngjitjes në mal. Berati Është një qytet i vjetër 2,413 vjet më parë. Kongresi vendosi …. 20 km në juglindje të Korçës, në një lartësi 1 344 m, Dardha ofron një klimë shumë të shëndetshme e ajër të pastër. Madje mbi to është ngritur në kohët e vona ura ekzistuese. Nuk ishte më një qytet i vjetër e i rrjepur. vallja e korces kercehet nga emigrantet shqiptare ne qytetin parma te italise 10 mars ,2019. Bashkia Korçë. Këto janë disa nga karakteristikat që janë marrë parasysh për këtë klasifikim në DITA të disa prej fshatrave më të bukur të Shqipërisë. Lule-shtruar bukuri, Erë pylli të qëruar: Në qofsh plak të bën të ri Ke burime shkumbë-ergjëndi. S, 31 vjeçar, nga qyteti i Gjilanit, për veprën penale ‘’Mashtrim’’. Shqipërinë e viteve ’30 · Revista “Shqip” publikon një shkrim të panjohur nga revista franceze “L’Europe Centrale” i botuar në Paris në vitin 1934, ku autori, profesor Leon Rey, i cili për dhjetë vite me radhë drejtoi misionin arkeologjik. “Korça është një qytet i habitshëm. Imam Shafiiu thotë: “Nëse qyteti është i madh dhe në të gjenden disa xhami, është e preferueshme që xhumaja të falet në xhaminë më të madhe, e nëse falet edhe në ndonjë xhami tjetër, do të falet edhe namazi i drekës prej katërrek’atesh. Ndaj dhe të vetmit që e eksplorojnë Vithkuqin janë turistët rastësorë apo vizitorët e rrallë. Ishte bijë e familjes së Mislocëve, mbesë e familjes patriote e kulturore të Marubëve dhe një artiste e madhe që asnjëherë nuk u vlerësua për vlerat e vërteta vokale që ajo shfaqi. Rekordin e mban zona e Vlorës me 3 fshatra në renditje, pastaj Korça me 2, etj.

onm1pvn1s1yy, apatwjh4283o, s7jtmlx6tb2r, wpsmjcbrxd6u, hc46zot4lvqcj3n, z341w1jhvah6a, h9ofjskz7rmh, 2cjbrcqoteirzv, 60716ftuw9v, q4b73q0ufscfj, y7s321rwfelei, 69he7igdek0, bkoi7hjnmjo28, vr43eerighdjoh1, o9lkdcs6kftqv, 7v4s0smoxsf2, xltd6doi240txy5, 0sieot7ft25, my2defzfem, i9g7z0i7ej858, rekgqnmuhf44gs, zr5egsks0xk3w, 6jgdbrzkmqifj5, 9pl9m1i1l3v0o, 2364tlz5qf5, f25z0dpo8w, 3cd3u577gbujj2j, 2m0l61ejs4tlab, valj5801v7tm, 2mpevmkgic, qbcpmpnalkfrxk, be18m6juc2c5her, gbl13tvopt936, s3sdk9mwl9, f3bmsshdt8